Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

20 kwietnia, 2021 0 przez REDAKCJA

System operacyjny Ubuntu jest największym linux’owym konkurentem dla środowiska Windows.
Osobiście używam już od około 10 lat jako podstawowe środowisko pracy i nic nie wskazuje na to, by coś się miało zmienić w tej materii.

Bardzo sobie chwale szybkość systemu Ubuntu i jego design. Ogromną zaletą jest też oczywiście to, że jest on udostępniany darmowo. Ponadto za darmo dostępne są również wszystkie programy niezbędne mi do mojej codziennej pracy tj. np. pakiet biurowy, narzędzia obróbki grafiki, wideo czy muzyki.

Na dzień 22.04.2021 przypada oficjalna premiera kolejnego wydania Ubuntu wersji 21.04 ochrzczonej jako „Hirsute Hippo„. Pojawia się ona jako następca Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla). To już 24′ wydanie dystrybucji.

Kwietniowe wydania zwykły zwiastować nowości, styl, lepsze rozwiązania, podczas gdy październikowe wersje – dopracowanie mankamentów oraz bezpieczeństwo.
Dlatego też Ubuntu 21.04 jest wersją z krótkoterminowym wsparciem, a na odmianę LTS poczekamy właśnie do jesieni.

Podstawową zmianę najnowszego wydania stanowi aktualizacja jądra do Linux 5.11. Zostaną uaktualnione podstawowe pakiety i oprogramowanie dla naszych procesorów oraz innych elementów sprzętowych.

Kolejna modyfikacja dotyczy zmiany w uprawnieniach dostępu do katalogu domowego /home.
Nasz „hipopotamek” domyślnie otrzyma teraz na katalog (/home/user) uprawnienia 750, a nie 755 jak miało to miejsce dotychczas.

Powłoka graficzna systemu ma działać znacznie wydajniej. W wersji 21.04 domyślnym mechanizmem wyświetlania będzie Wayland. Poza tym zaktualizowano wygląd ikon dla pakietu LibreOffice, ustawiono czarny motyw jako domyślny oraz jak przy każdej wersji Ubuntu zmieniono instalacyjną tapetę.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt zdecydowania się na środowisko GNOME 3.38, zamiast GNOME 40. Tutaj developerzy wskazują za powód pewne problemy z jakością i wydajnością najnowszej wersji GNOME i pozostawiają sobie więcej czasu na jego dopracowanie.

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo
Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo